İzleyiciler

4 Kasım 2011 Cuma

3.GÜN MADRİD BİT BAZARI VE MÜZE GEZİSİ

SABAH BİT PAZARINA GİTME KARARIMIZI MADRIDE GELMEDEN BELİRLEMİŞTİK ZATEN AMA SOKAGA CIKTIĞIMIZDA SOKAKTA BIZIM ÖNCESINDE FESTIVAL-BAYRAM SANDIĞIMIZ ŞEY ASLINDA BIR PROTESTO OLDUĞUNU TÜRKİYEYE DÖNDÜKTEN SONRA ÖĞRENDİK,KOYUNLARA KADAR HERSEY RESMI GECITTEYDI MADRID ANA CADDELERINDE.TÜM YOLLAR KAPATILMIŞTI.
ÖNCELIKLE BU GECITI IZLEMEMIZ GEREKTI AMA OKADAR ZEVKLIYDI KI HİÇ BITSIN ISTEMEDIM.

SEVİLLA METRO DURAGINA KADAR YURUDUKTEN SONRA -METRO ILE LA LATINA'YA GEÇIYORUZ,BİT PAZARININ KURULDUĞU YER VARDIĞIMIZDA KORKUNÇ BIR KALABALIKLA KARSILAŞTIK HAVA ISINMIŞ VE GÜNEŞ BOLCA ÇIKMIŞTI.KALABALIK ETRAFA BAKMAYA DURMAYA BILE ENGELDI.GIDECEKSENIZ EN GEC 10:00 GIBI ORADA OLMAYA CALIŞIN BU KALABALIK ÇEKILMEZ HALA GELIYOR ÇUNKU ,HİÇBİRSEYE BAKAMAZ OLUYORSUNUZ.
                            NOT:   METRO BİR GİDİŞ:1.50 EURO
AMA 10  GİDİŞ :9.80 EURO BİZ UC KİŞİ BIR BILET ALIP KULLANDIK EN MANTIKLISI OLDU.

 LA LATINA'DAN CIKIP SOL'E DOĞRU GECTIK,ORADANDA
MÜZE GEZİMİZ AKTİF OLARAK BAŞLADI AMA ÖNCE AÇLIKTAN KURTULMALIYDIK.
MUSEO THYSSEN'E VARDIK BAHCESINDEKI CAFEDE YEMEK YEDİK.TAVSIYE EDERIM BURADA YEMEGINIZI YEMELISINIZ,SONRADA MUZE GEZISI SISTEMATIK BIR SEKILDE BAŞLASIN ,MUZEYE EN UST KATTAN GEZMEYE BAŞLAMANIZ EN DOĞRUSU OLACAKTIR.SIRALAMAYA UYMUŞ OLACAKSINIZ.BURASI SABANCI MUZESINE BENZIYOR.:)

FOTOGRAF ÇEKMEK TAMAMIYLE YASAK,CAMLI BIR YERE TIRNAGIM DEGDI DIYE UYARILDIM ,OYSAKI KITABI GÖSTERIYORDUM:(
NEYSE ÇIKARKEN TİENDA'YI ZİYARET EDIN MUTLAKA SIZE UYGUN BİRSEY BULACAKSINIZ.FAKAT 10 DKDAN FAZLA BURADA KALMAYIN SONRA BIZIM GIBI GECIKEBILIRSINIZ,MUSEO PRADO'YA :)
CUNKU 17:00-20:00 UCRETSIZ KISIM HANI ILK GUN SIRAYI GÖRUP VAZGECIP PAZAR GUNU GELMEYE KARAR VERMISTIK YA...aYNISI SIZEDE OLUR SONRA.BOŞVERIN ÜCRETSIZ GIRMEYIN BENIM GIBI SIZEDE BAYGINLIK GELEBILIR,BİR RESIM ONUNDE 30 KİŞİ OLABILIYOR,TER KOKUSU,TEN KOKUSU VE SICAK VE VE GÜRÜLTÜ OH TANRIM.KURTAR BENI!!
:))
ANNEMLER BENDEN ÖNCE GITTI SANIYORDUM KI MUSEO PRADO SIRADA BULDUM KENDIMI SIRA ATOCHA'A VARMAK UZEREYDI.ATOCHA'YI MUSEO REINA VE GARIN YERINDEN HATIRLAYALIM.:)
VE BEN O ÜCETSIZ SIRASINA GIRDIM 30 DK BEKLEDIKTEN SONRA ÜCRETSİZ BİLETİM ELİMDE İÇERDE MÜZEYİ GEZMEYE ÇABALIYORDUM,DİĞER MUZELERE ORANLA YERLEŞIM HEM KARISIK HEMDE BAZI ESERLER FARNSAYA FILAN GITMIŞ,BİR AN HAYALKIRIKLIĞI YASIYORSUNUZ,ELINIZDE İNFORMATIONDAN ALDIĞINIZ YERLEŞIM PLANI ILE BI BAKIYORSUNUZ.BİLMEM NEREYE GİTMİŞ YAZISI DUVARDA.

EN BOŞ KAT ISE HEYKELLERIN OLDUĞU KATTI SESSIZDI KEYIFLE GEZDIM.
AYRICA O KORKUNÇ GURULTUYE DAYANAMAYIP ,KULAĞIMA GOTAN PROJECT TAKIP MÜZEYİ ÖYLE GEZDİM.DÜNYAYI UMURSAMADAN.

BİR ARA NASIL OLDU BILMIYORUM,ÇOK SEVDIĞIM BIRAZ KARANLIK GOYA PORTRELERINDEN SONRA ALBERT DÜRER ARIYORUM,SANIRIM ONU GEZEN YOKTU VE BENİ ÇAĞIRIYORDU.HALA O KORKUNC KENDI PORTRESI GÖZUMUN ÖNUNE GELIYOR.

KARANLIK ÇAĞLARI SEVMEDIĞIMDEN BAZI BOLUMLERE DETAZYLI INCELEMEDEN BAKIP GECTIM ZATEN BAŞKA CAREMDE KALMADI,KALABALIK BOĞUCUYDU.

HERMAFRODİT HEYKELIDE RESİMLERIN ARASINDAYDI İLGİLENEN YOKTU BEN TAM OKUMAYA ONA BAKINIRKEN CEVREM İNSAN DOLDU.ÇOĞU ŞAŞKIN ŞAŞKIN HEYKELE BAKIYORDU.SANATTAN ANLAMADIKLARI ANLAŞILIYORDU.:)
AMA HEYKEL KOPYAYDI ORJINALI FRANSADAYDI.

BUARADA ŞUANA KADAR DIKKATIMI CEKMEMIŞ İSİMLERDEN BİRİYLE TANIŞTIM.
'BARTOLOMORE.E.MURİLLO '(1617-1682)
MELEKLERLE KURGULARINDA,MELEKLERI GÖRMÜŞ VE BILIYOR OLARAK RESMETMIŞTI.ANNE VE KIZINDA. KIZA YARDIM EDEN GÖRUNMEYEN MELEKLER,ARACI KULLANARAK RESIMDELER,BAŞKA BIR RESIMDE ALIŞVERIS ESNASI MELEK KANATLARI GIZLI RESIME YANSIYAN KANATLAR,İYİLİK İÇİN ÇALIŞIYOR.
O DÖNEM İÇİN EN NAİF RESİMLERE SAHİP ÇOK HOŞUMA GİTTİ.

ÇIKAR CIKMAZ SOLUĞU TİENDA'DA ALDIM,SİZDE BIR KALEM BILE OLSA ALIN TIPLIBENIM GIBI  GOYA KALEMIMIN YANINA TITIAN KITABI EKLENDI,KASADA HANGI ULKEDEN GELDIĞINIZI SORUP KİTAP HEDİYE EDIYORLAR.BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!
BIR EK BILGI YAZMAYI UNUTMUSUM TUM MUZE  BILETLERINIZIN ARKASINDA BIR RESSAMIN ESERI VAR SAKIN KAYBETMEYIN.!!:))                                 DEHESA SANTA MARİA PAELLA -TAPAS RESTAURANTI
                                         FİYATLARI UYGUN VE LEZZET SUPER :)
                                                     CALLE MAYOR'A YAKINDIK,NOT ALMADIĞIMDAN VE KAZARA BULDUĞUMUZ BU ASMALIMESCIT TARZI MAHALLEYI SIZE YAZAMIYORUM.


 VE İKRAM LİKÖR:)CİLA YAPTIK AMA ÜZERİNE ÖYLE BİRSEY YEDIK Kİ OTELE KADAR YURUMEMIZ FARZ OLDU:)

INSTAGRAMDA KALBI OLAN BAKMASIN DEMİŞTİM AYNEN ÖYLE BİR DURUM:)


 CİKOLATA VE CHURRO ZAMANI :) 3.40 EUROVE GECE BİTER OTELIMIZE DÖNERIZ YARIN SON GÜN:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder